Amatérský mikropočítač s procesorem Z80

Úvod

Fotka mikropočítače Toto zařízení jsem sestrojil v roce 2002 jako maturitní práci. Maturita však byla pouze pomocná motivace, jelikož o osmibitových mikropočítačích jsem četl již dříve a docela mě nadchly. Už proto, že můj první počítač byl kvalitní osmibit SHARP MZ-800, který je osazen právě procesorem Z80-A a byl taktovaný na 3,5 MHz. Mnoho jeho uživatelů mělo jistě potřebu rozšířít jej o další periferie pomocí slotu systémové sběrnice. Stavět však periferie k historickému počítači nemá valný smysl. Tento starý počítač měl 64 kB operační paměti s možností připojení rozšiřujícího 256 kB RAMDISKU. Programy se ukládaly na kazetu nebo v lepším případě na disketovou mechaniku. Připojení větší paměti a pevného disku a dalších rozšiřujících zařízení však z tohoto počítače dělá jiný počítač. K osmibitu prostě patří malá paměť a kazety.
Proto jsem se rozhodl udělat jiný počítač, který bych mohl navrhnou a rozšiřovat podle svých představ. Protože použitý procesor Zilog Z80 je tehdejší špička mezi osmibitovými procesory a přitom je mnohem jednoduchší než 16-bitové procesory, rozhodl jsem se ho použít i zde. V počítači je zapojena statická zálohovaná RWM paměť 256 kB, 16 kB paměti EPROM (krizové řešení, původní záměr 256 kB FLASH), zvukový čip SN76489AN (umístěný také v SHARPovi), hodiny reálného času DS1203, paralelní port 8255 PIO, LCD inteligentní znakový displej 20x4 a klávesnice TESLA. Mikropočítač je napájen ze síťového adaptéru nebo z vnitřní baterie. Zálohovaná paměť má vlastní napájení z další baterie. Původní záměr vytvořit jednoduchý operační systém a textový editor se z časových důvodů nezdařil. Ukázkový software umožňuje psát znaky na dispej a přehrává krátkou písničku.

Podařilo se mi tedy splnit svůj dětský sen a postavit si vlastní mikropočítač na bázi procesoru Z80.

Materiály

pdf Dokumentace
brd Deska plošného spoje EAGLE
sch Schéma EAGLE
png Deska plošného spoje
png Schéma
zip Ukázkový software
zip AS51 - Vývojové prostředí pro procesory řady 8051
zip AS80 - Překladač assembleru pro procesor Zilog Z80
pdf Zilog Z80 - CPU User Manual

Odkazy

blank www.cadsoft.de - Výrobce návrhového systému EAGLE
blank www.zilog.com - Výrobce legendárního procesoru Z80
blank www.gme.cz - Největší maloobchodní prodejce součástek v ČR
blank www.spseroznov.cz - Střední Průmyslová Škola Elektrotechnická v Roznově pod Radhoštěm

Fotogalerie

foto_top foto_adapter foto_side_top foto_left foto_right
foto_display_text foto_display_detail foto_open foto_board_top foto_side
foto_board_bottom foto_vruty foto_soutez foto_vystavka foto_vystavka_dalsi
Komentář k obrázkům:

Poděkování

Pavlovi Kunetkovi jako vedoucímu práce, učiteli předmětu EPO (Elektronické Počítače) a vedoucímu mikroprocesorového kroužku.
Vedoucím dílen panu Michlíčkovi a panu Bolckovi za výpomoc při mechanickému opracování krabičky.

Poslední aktualizace: 16.2.2006

Zpět na hlavní stránku